TEZ İÇİN ARAŞTIRMALAR  

Tez yazım aşaması öğrenciler için oldukça karmaşık hale gelmektedir.  Bu sebepten iyi bir tezimi için hazırlık aşamasının da bir o kadar iyi olması gerekmektedir.

Konu Seçimi

Tez yazımı öncesinde konu seçimi oldukça önem taşımaktadır. Tez yazmadan önce makale araştırmaları yapmak tez için konuyu iyice anlamanızı sağlaması yanı sıra sizin konu hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Makale Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sade bir dile sahip makale seçmeniz tezi hazırlarken size yardımcı olacaktır. Ağır ve anlaşılması güç bir dille yazılan makaleler amacına hizmet etmemektedir. Bu nedenle yazılan makalenin dili fazlasıyla önemlidir. Ayrıca bilimsel savlara temel alan makaleler oldukça ilgi çekmektedir.

Tez İnceleme Örneği

Tezinizi hazırlamadan önce örnek tezlere göz gezdirmek yararınıza olacaktır. Tez inceleme raporunu hazırlamanızı kolaylaştıracaktır.

Rapor Örneği

İncelemekte olduğunuz tezin bütün bölümlerini parçalar halinde rapor haline getirirseniz oldukça içinize yaracaktır. Üniversitenizde daha yazılmış tezler ve bu tezler hakkında bilimsel araştırmalar size yol gösterecektir.  Özellikle internet aracılığıyla bu konuda yapılan çalışmaları incelemeniz mümkündür.